Menu główne
Zaloguj Zarejestruj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *

Sto lat Steve!

W dniu dzisiejszym swoje urodziny obchodzi Steve Kerr! Były rozgrywający Bulls podobnie jak kilka dni temu Scottie Pippen świętuje swoje 50 urodziny. Obecny trener Golden State Warriors jest pięciokrotnym mistrzem NBA jako zawodnik, oraz zeszłorocznym triumfatorem finałów na ławce szkoleniowej Wojowników.

Syn amerykańskiego arabisty Malcolma Kerra, urodził się w Libanie, a college ukończył w Kairze. Po tragicznej śmierci ojca, który został zamordowany w 1984 r. w Bejrucie, przeniósł się do USA. W czasie studiów w Uniwersytecie Arizona, występował w amatorskiej reprezentacji USA, która zdobyła mistrzostwo świata w 1986 r. w Hiszpanii.
Ustanowił rekord NCAA trafiając co najmniej jeden rzut za 3 punkty w 38 spotkaniach z rzędu, w trakcie jednego sezonu (27.11.1987–2.04.1988).

W 1988 r. został wybrany w drugiej rundzie draftu NBA przez drużynę Phoenix Suns, skąd rok później przeniósł się do Cleveland Cavaliers. Po trzech sezonach w Cleveland przeszedł do Orlando Magic, a następnie w 1993 r. trafił do Chicago Bulls, gdzie jako kluczowy rezerwowy, przyczynił się do zdobycia trzech kolejnych mistrzowskich tytułów.

Po zakończeniu rozgrywek 1994/95 został rekordzistą NBA, uzyskując najwyższą w historii ligi skuteczność rzutów za 3 punkty (52,4%) w trakcie pojedynczego sezonu. Jego rezultat poprawił w 2010 roku Kyle Korver, osiągając skuteczność na poziomie 53,6%.

Jego rzut dał m.in. zwycięstwo w ostatnim szóstym finałowym meczu z Utah Jazz w 1997 r. Po rozpadzie mistrzowskiej drużyny Byków przeniósł się w 1998 do San Antonio Spurs, z którym to zespołem rok później zdobył czwarty z rzędu pierścień mistrzowski. Ostatni tytuł uwieńczył karierę Kerra w 2003 r.
Do niedawna pracował jako komentator NBA. W czerwcu 2007 r. został generalnym menedżerem i prezydentem ds. koszykówki w klubie Phoenix Suns. W 2014 został głównym trenerem drużyny Golden State Warriors.

Co ciekawe, Kerr bliski był przejęcia tułających się dziś w kryzysie New York Knicks. gdzie w roli nauczyciela taktyki trójkątów, widział go sam Phil Jackson. Steve jednak oparł się pokusie pracy pod skrzydłami swojego byłego szkoleniowca i wybrał Oakland. Ten wybrał lepszą posadę, a to wiązało się z ogromnymi oczekiwaniami.

- Czy myślę co by było gdybym trafił do Knicks? Nie, ale wiem jak to wygląda. Wiem jak wygląda robota debiutanta w NBA i niezależnie czy chodzi tutaj o stanowisko trenera czy zawodnika. Wiem, że zwykle w debiucie wygląda to paskudnie i mam ogromnie dużo szczęścia z tą drużyną i z faktem w jakim stanie zastałem zespół, gdy tutaj przychodziłem – opowiada o swojej niedoszłej pracy szkoleniowiec.

Osiągnięcia

- Uczelnia zastrzegła należący do niego numer 25

NBA

- 5-krotny Mistrz NBA (1996–1998, 1999, 2003)
- Zwycięzca konkursu rzutów za trzy punkty organizowanego przy okazji NBA All-Star Weekend (1997)
- 2-krotny lider NBA w skuteczności rzutów za 3 punkty (1990, 1995)
- Zwycięzca konkursu Shooting Stars podczas NBA All-Star Weekend (2006)
- Lider wszech czasów NBA w skuteczności rzutów za 3 punkty (45,4%)

Reprezentacja

- Mistrz świata (1986)
- Mistrz Igrzysk Dobrej Woli (1986)

Trenerskie

- Mistrz NBA (2015)

A na koniec polecamy:

Obserwuj autora na twitterze: @PJ_Jankowski

Komentarze (3)